Tel.: +420 603 867 213 | E-mail: pavel@bodnar.info
Zvětšit

V souladu s přírodou

Příroda je naší nedílnou součástí, každý ji vnímáme jinak, ale vše co máme a využíváme, je z přírody a ze Země. I když jsme se naučili tyto materiály zpracovávat a přetvářet na různé výrobky, vždy pouze využíváme chemických prvků, nerostného bohatství, přírodního bohadství a fyzikálních zákonů. Není nic co by jsme sami stvořili, pouze jsme objevili a využili, to co se nachází v našem okolí. A to jak naše Země a příroda bude vypadat záleží pouze na nás, na jednotlivcích. Můžeme mít pocit, že já ve světě nic neznamenám a nezmůžu, ale pokud každý zasadíme jeden strom, potom vyroste velký les. Jeden člověk dokáže mnoho. Velké věci se skládají z nespočtu drobností.

 

 

 

Zvětšit

Včelařství

Včelařství je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. Až do počátku průmyslové výroby cukru byl med hlavním sladidlem v evropské kuchyni.
Včela je nenahraditelnou součástí přírody. Na území dnešní Evropy v důsledku narušeného ekosystému nedokáže včela medonosná přežít ve volné přírodě bez pomoci člověka.
Včelařením se zabýval můj táta a já jsem začal chovat vlastní včely od roku 1997. Začínal jsem se 6 včelstvy a postupem času se můj chov rozrostl na nynějších 45 včelstev.
Kromě produkce medu chovám včelí matky a prodávám oddělky včelstev dalším chovatelům.

>>

Zvětšit

Ovocné stromy

Pamatuji si dobu, kdy v přírodě člověk potkal ovocný strom a mohl si utrhnout třešně, jablka nebo jiné ovoce. Takových míst postupně ubývá, i stromy mají omezený čas.
Proto jsem se rozhodl, že každý rok zasadím několik ovocných stromů. Ikdyž nejsem vlastníkem pozemků, není problém se dohodnout a stromy vysadit.
Je potěšující, když vidíte, že první stromy už začínají nést úrodu.

>>

Zvětšit

Kompostování

Proč zde uvádím kompostování? 
V dnešní době se hodně hovoří o kvalitě půdy, o tom, že půda není živá, chybí ji organické části a nedokáže zadržet vodu. 
Na druhou stranu z půdy čerpáme, ale již do ní nevracíme nic nazpátek ( kromě průmyslových hnojiv).
Bioodpad z našich kuchyní a zahrádek končí  na skládkách a v lepším případě v bioplynových stanicích. Tento odpad by ale měl končit na kompostu a vracet se do půdy.
Je jasné, že pokud někdo žije v bytovém domě, tak jsou jeho možnosti kompostování omezené. Ale proč se z vesnic sváží bioodpad do bioplynek? 
Založení kompostu je velice jednoduché a i já mohu pomoci k obnově kvality půdy.

>>